Belépés
A fejezet kategóriái
Akvarisztika [1]
Rovaremésztők [3]
Kertészet [2]
Keresés
Barátaink:
  • KOCKAKERT Áruház
  • RNBT
  • Statisztika

    Online összesen: 1
    Vendégek: 1
    Felhasználók: 0
    Nyitólap » Cikkek » Akvarisztika

    RO berendezésekről....

    Köztudott tény, hogy a csapvíz nem alkalmas az akváriumba, egyes növényfajok öntözéséhez, érzékeny berendezések használatához. A csapvíz olyan összetevőket (nitrátot, foszfátot, klórt) tartalmaz melyek ártalmasak lehetnek a halakra és más élő szervezetekre. A víz minősége aktívszén segítségével javítható. A víz kezelése terén minden újítás ellenére, az akváriumba csak a fordított ozmózissal nyert víz ideális. Az így előállított vizet használhatjuk még trópusi növényk öntözéséhez, vízhűtő rendszerek feltöltésére, vasaláskor....stb. A tiszta, RO berendezés által előállított vizet nem ajánlatos tartósan fogyasztani, mert hiányoznak belőle az alapvető ásványi anyagok és nyomelemek.


    A reverz ozmózis működési elve.
    Példa: vegyünk 2 rész vizet. Az egyikben oldjunk fel sót. Ha membránt helyezünk a kétféle víz közé a sót nem tartalmazó víz könnyebben hatol át a membránon, mert a vízmolekulák nincsenek más anyaggal terhelve. Jól szemléltethető a folyamat szőlő és meggy segítségével. Ezek a gyümölcsök olyan összetevőket tartalmaznak melyek a gyümölcsöt egyben tartják. Ha esik az eső a héján keresztül felszívja a vizet, így nő a tömege és térfogata egészen addig, míg teljesen meg nem érik.
    Az ozmózis folyamata fordított hatást eredményez. Hogyha a vizet átnyomjuk a membránon az mint "tisztítóállomás” működik a különféle szennyeződések és nehézfémek kiszűrésére.

    Milyen a fordított ozmózis?
     - egyszerű karbantartás, vegyszer nélküli használat
     - óvja a környezetet, hosszú élettartam.
     - 12°C hőmérsékleten, 3-4 bár nyomással működik.
     - Polyamid és polysulfon keverékéből gyártott membránt tartalmaz, amely ellenál a baktériumoknak, melyek a ki- és bevezető csövecskéket tartó lemezen élnek.

    Gazdaságos:
     - 1 liter ozmózissal tisztított vízzel számolhatunk 3,5-5 liter csapvízből.
     - Igény szerint üzemeltethető (szakaszosan is)
     - A tartályok cserélhetőek.
     - Rendelkezésre áll a tartozékok széles skálája, melyek szintén automatizálhatóak.
     - A reverz ozmózis készülék kicsomagolás után rögtön felhasználásra készen áll.



    Működés-karbantartás:

    A berendezéssel együtt részletes összeszerelési útmutatót kapunk. Ha ilyet nem tudnak adni, akkor ne is vegyük meg a berendezést!

    Ügyeljünk a helyes folyási- és bekötési irányokra, mert megsérülhet a membrán.
    A legjobb hatékonyság, és a membrán hosszú élettartama érdekében a finom szűrést végző és az aktívszénnel működő tartályokat rendszeresen cserélni kell. Az akívszénnel történő szűrés a víz klórtól való megtisztítását szolgálja.
    Ozmózissal tisztított vízzel ajánlott a membránt rendszeresen átöblíteni.

    A működés melléktermékeként elfolyó szennyvizet ne használjuk semmire, öntsük ki!

    Méret, kapacitás:
    A kisebb kapacitású (90-150 liter/nap) berendezések általában 3 lépcsős szűrési mechanizmussal működnek, míg a bonyolultabbak (4 lépcsős szűrés, 200-1000 liter/nap) nagyobb kapacitással működnek és esetenként plusz tartályt is kapnak. Kisebb háztartásba, hobbikertészetbe elég a napi 150 L/nap kapacitású. Nagyobb igények esetén érdemes a nagy teljesítményt választani, még ha induláskor nem is használjuk ki igazán, de a növények szaporodnak, egyre több vizet igényelnek.

    Árak:
    Gyártótól és a berendezés nagyságától, bonyolultságáról, minőségétől függ egy-egy berendezés ára. A kiskereskedelemben lehet kapni 28-35 ezerért nagyon olcsó szűrőket, de ezek minőségileg nem a legjobbak, hatékonyságuk sem a legmegfelelőbb. A jobb minőségű és megbízhatóbb RO berendezések általában 40-60 forinttól felfelé kaphatók. Nagyobb kertészetekbe százezres, esetleg milliós értékű gépeket éri meg beépíteni.

    A vásárláskor mindig kérdezzünk rá az alkatrészellátásra (szűrőbetétek, membránok, csatlakozók) és a garanciális javítás lehetőségére országon belül. Az a legjobb, ha az a cég vállal teljes körű garanciát, akitől a berendezést vesszük, vagy közvetlen kapcsolatban áll a gyártóval, nagykerrel.




    Forrás:
    Aquatic Nature
    Wikipedia
    Kategória: Akvarisztika | Hozzáadta: Vektor (2011-02-22)
    Megtekintések száma: 735 | Helyezés: 0.0/0
    Összes hozzászólás: 0
    Név *:
    Email *:
    Kód *: