Belépés
A fejezet kategóriái
Akvarisztika [1]
Rovaremésztők [3]
Kertészet [2]
Keresés
Barátaink:
  • KOCKAKERT Áruház
  • RNBT
  • Statisztika

    Online összesen: 1
    Vendégek: 1
    Felhasználók: 0
    Nyitólap » Cikkek » Kertészet

    Üvegház, fóliaház építése 1.
    Engedélyek:
    Egyszerűsített építési engedélyhez kötött:
    100 m2 bruttó alapterületet meghaladó és 6,0 m-es építménymagasságnál nagyobb méretű,
    aa) az év során legfeljebb 180 napra felállított idényjellegű, huzamos emberi tartózkodásra nem szolgáló üvegház építése beépítésre szánt területen
    ab) az év során 180 napot meghaladóan felállított állandó jellegű, huzamos emberi tartózkodásra nem szolgáló üvegház építése beépítésre nem szánt
    területen
    b) Beépítésre szánt területen 50,0 m2 bruttó alapterületet meghaladó és 6,0 m vagy annál nagyobb építménymagasságú, huzamos emberi tartózkodásra nem szolgáló üvegház építése.


    A tervezés során különös figyelmet kell fordítani az építmény tájolására, benapozására, meglévő épületektől, árnyékoló növényektől való távolságára. Kritikus pont lehet az alapozás, mivel egyes szerkezetek (hagyományos üvegezés) érzékenyen reagálnak az építmény mozgására, vetemedésére.

    A kiválasztott anyagok:
    Sokféle megoldás létezik. Vannak előregyártott fólia-és üvegházak, de ezek kis alapterület esetén fajlagosan drágábbak, mint a saját kivitelezésűek. Nagyüzemi szinten persze olcsóbb egy szakcéggel legyártatni a szerkezetet.
    Alapvetően a fóliaházaknál a fa, műanyag vagy az acél keret a legszokványosabb. Formailag íves vagy hagyományos "háromszög" tetőforma a megszokott. A fólia anyaga mindenképp UV álló legyen, különben hamar elöregszik, szakadozik. A keretszerkezet és a fólia találkozásánál érdemes valamilyen puha anyagot beépíteni, ez is növeli a fólia élettartamát.
    Üvegházaknál a vázkeret anyaga ma már nagyon modern és sokféle lehetőséget ad. A legjobbak a többkamrás alumínium vagy műanyag keretszerkezetek. Készülhet még az üvegház fából és könnyű acélszerkezetből. Maga a burkolat lehet normál 4-5 mm-es síküveg, hőszigetelt üveg vagy többkamrás polikarbonát. A síküveg sérülékenyebb, de külső biztonsági fóliázással erősíthető. A hőszigetelt üvegnek nagy a súlya, erősebb szerkezetet kell tervezni, a polikarbonát nem olcsó, de könnyű és valamennyire hőszigetel is. A többkamrás polikarbonátok víztiszta falúak, de a több réteg miatt nem teljesen átlátszóak, viszont UV védelemmel rendelkeznek.
    Míg a fóliaházakat általában a telken szabadon állóan szokás elhelyezni, addig az üvegházakat akár épületek mellé, az épület tereivel összeépítve, mintegy télikertként is megépíthetjük. Ebben az esetben teljes engedélyezési tervet kell készíttetni!

    Aljzat:
    Legegyszerűbb az alapozással egyben elkészített beton lemezalap, amelybe betonvas hálót kell beépíteni.
    Ha erre nincs lehetőség, akkor a talajt (amennyiben nem ültetünk bele semmit) érdemes lefedni mezőgazdasági páraáteresztő fóliával a gyomok ellen. Még az alapozás megkezdése előtt kezeljük a területet többször totális gyomirtóval, hogy a későbbiekben se legyen gyomosodás.

    Berendezés, felszerelés:
    A fóliaházak és üvegházak legfontosabb berendezése a polcrendszer, asztalok. Ezek lehetnek fából, acélból esetleg alumíniumból. Ajánlatos minden esetben vízszintesen beállítani, mert a vízben álló növényeknél így egyenletes vízmélység biztosítható.
    A gépészeti berendezések közül a legfontosabb a szellőztető rendszer. Kisebb építmény esetén elég a nyitható ablakok vagy tetőfelület betervezése. Nagyobb építménynél elektromos ventilátorokat alkalmazhatunk.
    Készíthetünk esőztető rendszert is, a kertészeti áruházakban kapható szórófejekkel és vezetékekkel, amit időkapcsolós vezérléssel önműködövé tehetünk.
    A fűtés egy kritikus pont, mivel a téli hónapokban a trópusi növényeknek erre szükségük van. Ezt többféle módon megoldhatjuk. Az épülethez csatlakozó üvegházak / télikertek fűtését egyszerűen a meglévő lakóház fűtési rendszerére ráköthetjük. Az építmény fűtése legyen szabályozható!
    Az elektromos fűtéseknél csak olyan megoldás jöhet szóba, amelyik korrózióálló és az érintésvédelem, valamint a páraterheltség miatt a zárlat elleni védelme is megoldott. Ezt minden esetben szakemberrel csináltassuk!
    A fóliaházakat csak nagyüzemi módszereknél szokták fűteni, ezek kiskertekben csak idény jellegű használatra valók.
    Érdemes egy páramérővel egybeépített hőmérőt elhelyezni az építményben, mert így jobban szabályozhatjuk a belső klímát. A teljesen automata, időjárás figyelő, számítógép vezérlésű rendszerek kiépítése nagyon drága, de megéri.

    Aki beruházásban gondolkodik tervezzen hosszú távra és ne spóroljon!
    Kategória: Kertészet | Hozzáadta: Vektor (2011-05-26) | Szerző: Kardos György E
    Megtekintések száma: 7438 | Helyezés: 2.4/5
    Összes hozzászólás: 0
    Név *:
    Email *:
    Kód *: