Belépés
A fejezet kategóriái
Akvarisztika [1]
Rovaremésztők [3]
Kertészet [2]
Keresés
Barátaink:
  • KOCKAKERT Áruház
  • RNBT
  • Statisztika

    Online összesen: 1
    Vendégek: 1
    Felhasználók: 0
    Nyitólap » Cikkek » Kertészet

    Kókuszrost mint alternatíva

    Megújulás – a mai kor jelszava


    A szakemberek olyan anyagban gondolkodtak, amelyet bárhol elérhetővé lehet tenni, aránylag olcsó és könnyen előállítható, megújuló technológiára épül a termelése.

    A legfontosabb szempontok a helyettesítő anyaggal szemben a következők:

      • könnyen újratermelhető legyen

      • semleges, vagy enyhén savas kémhatás

      • jó anyagszerkezet

      • jó víztartó képesség

      • minimális alakváltoztatás

      • tápanyagszegény legyen

      • könnyen tápanyagozható legyen

      • hidrokultúrákban is lehessen alkalmazni

      • nagyüzemi termelésben is könnyen használható legyen

      • állandó minőség és megbízható paraméterek

      • könnyű feldolgozhatóság

      • kedvező ár


    Mindezeket a tőzeg nagyjából lefedte, kivéve az első pontot, mert a tőzeg kialakulása időigényes folyamat, nehéz újratermelni. Ha egy bányát kitermelnek, akkor ott nem alakul ki új tőzegréteg.

    A megoldást egy olyan anyag adta, amely az hagyományos iparban mellékterméknek számít, így effektíve olcsó, csak alkalmassá kellett tenni a kertészeti felhasználásra. Miután ezt is megoldották, a kókuszrost elindult hódító útjára.



    Honnan jön?

    A kókuszrostot a feldolgozóipar hagyja hátra, amely a kókusz diójából a kókusztejet, és a kókuszreszeléket készítik, a levelekből és a törzséből különböző dísztárgyakat, táskákat, ruhákat, lábtörlőket készítenek, és köteleket fonnak. A kókuszolajt és a reszelékét a helyiek használják főzéshez, sütéshez nyersen vagy szárítva, ez az egyik helyi jellegzetes fűszernövény. Ezen kívül a szépségiparban is használják, samponok, testápolók, és más kozmetikai szerek készülnek belőle. Mivel a termés összetett szerkezetű, a különböző feldolgozási folyamatoknál más-más, eddig használhatatlan anyagok maradnak hátra.

    A kókuszpálma (Cocos nucifera) az egyszikűek (Liliopsida) osztályába, a pálmavirágúak (Arecales) rendjébe és a pálmafélék (Arecaceae)faj. Valószínűleg az Indiai-óceán szigeteiről vagy az Ázsia és Ausztrália közt elterülő szigetcsoportról terjedhetett el. Sok helyütt előfordul, mivel a lehullott magok hosszú hónapokig megőrizhetik csírázóképességüket és a tengeren úszva az anyanövénytől akár 4000 kilométerre is kezdhetik a csírázásukat. családjába tartozó trópusi növény

    A kókuszpálma legjobban a tengerhez közeli, 1-2 m-rel a dagály szintje felett fekvő magas talajvizű és bőséges csapadékú területeken terem. A világ kókusztermelésének legnagyobb részét kis kiterjedésű, helyi ültetvények adják. A kókuszpálmát héjazatlan, érett terméseivel szaporítják. A faiskolában a diókat lapos felükkel lefelé, egymáshoz közel a talajra fektetik, és majdnem teljesen betakarják földdel. A magoncokat 4-10 hónap elteltével egymástól 8-10 m-re kiültetik a szabadba. A kókuszpálmák első termésüket 5-6 éves korukban hozzák, a teljes termés 15 éves korukban várható. A terméséréshez 1 teljes év szükséges, egy fa egy évben 50-100 darabot is teremhet. A fák hozama kb. 50 éves korukig gazdaságos.

    Manapság sok helyen termesztenek kókuszpálmát nagy ültetvényeken.

      • Indonézia

      • Sri Lanka

      • India

      • Malaysia

      • Fülöp-szigetek

      • Burma

      • Afrika egyes országai


    Bár a kókuszdió legnagyobb felhasználói a nyugati világ iparosodott országai, termőterületén a növényt még változatosabban és nagyobb mértékben hasznosítják. Az indonézek szerint a kókuszt annyiféleképpen lehet felhasználni, ahány nap van egy esztendőben.

    A kertészet számára a legfontosabb a kókusztermés külső, szivacsos-rostos védőburka, amit lefejtve jutunk el a kemény termésig. Ez a védőburok általában 1-3 cm vastag, csak az utóbbi 10-20 évben kezdték feldolgozni nagyobb mennyiségben, ipari szinten. Lábtörlőket, keféket és ágybetéteket készítenek belőle. Még így is van elég felesleg ahhoz, hogy kertészeti ültetőközeget készítsenek belőle, habár manapság vannak gyártók, akik csak ültetőközeget készítenek a héjból.

    A kész rostokat bálázva, konténerekben szállítják hajón a nagyobb kikötőkbe, onnan szárazföldön vagy vasúton juttatják el a kívánt helyre.


    Hogyan készül a kókuszrost?

    1. Rost előállítás

    A kókuszdióról először a háncsrészt távolítják el a minőség és uniformitás biztosítása érdekében.

    Ezután gondosan tisztán tartott betontárolókban történik a több hónapos komposztálás. Ez az előállítás rendkívül fontos lépcsője, ugyanis a nem tökéletesen komposztált kókuszrostban víz hozzáadása után újra elindul a lebomlás, ami jelentős térfogatveszteséget okozhat.


    A stabil térfogat elérése után kerül sor a mosásra, majd a pufferolásra. Utolsó lépésként 20%-os nedvességtartalom alá szárítják a kókuszrostot, amihez csak a nap hevét használhatják fel, ugyanis a nagyobb hőközléssel történő szárítási kísérletek eredménye minden esetben a nyersanyag kedvező víztartó képességének megszűnése volt. Ezért a szárítás rendkívül nagy helyigényű folyamat, amit tovább nehezít a minőségbiztosítás által megkövetelt feltételként a meghatározott összetételű vasbeton használata – annak érdekében, hogy a kezelés során véletlenül se kerülhessen a nyersanyag közé bármilyen szennyeződés. Ezen óvintézkedés érthető, ha belegondolunk, hogy egy homokkal akár csak csekély mértékben szennyezett kókuszrost milyen sokba kerül a termelőnek, ugyanis az elszámolás alapja az egyes raklapok súlya...


    2. Mosás

    A kókuszpálma jellemzően part menti növény – elég csak a meleg égövi országokra oly jellemző pálmafás strandokat ábrázoló képeslapokra gondolunk. Ezeken a területeken a talajvíz jellemzően nagy mennyiségben tartalmaz nátriumot, káliumot és klórt, amely elemeket a kókuszpálma könnyen felvesz anélkül, hogy károsodna tőlük – ellentétben a kertészetekben termelt növények szinte teljes többségével.

    Ezek a sók a növény minden részében jelen vannak, ezért szükséges a mosással történő eltávolításuk a háncsból, hogy ezáltal az EC-szintet elfogadhatóra csökkentsük. Amennyiben ez elmarad – a kertésznek saját kezűleg kell gondoskodnia a sók kimosásáról, ugyanis a károsan magas EC-szint mellett a nátrium a kálcium és magnézium antagonistájaként gátolja azok felvételét.

    Ezen okok miatt az általunk forgalmazott kókuszrost alapos mosáson esik keresztül, amit izolált, tökéletesen tiszta tartályokban, ellenőrzött minőségű édesvízzel hajtanak végre. A folyamat végére az EC-szint 0,3-0,6 mS/cm értékre csökken.



    3. Pufferolás

    Mivel a kókuszrost negatív töltésű komplex, ezért körülötte pozitív töltésű ionok találhatók, jellemzően nátrium és kálium ionok. Ez alapvetően nem okozna sok fejfájást, mivel ezeket az elemeket mágnesként vonzza és magánál tartja a komplex, ezért ezek az ionok a növények által nem felvehető formában vannak jelen. A gondok akkor kezdődnek, amikor a növény tápanyagellátása során kálciumot és magnéziumot juttatunk ki – amelyek elemek használata kultúrától függetlenül szükséges. A kálcium és a magnézium "kilöki” a káliumot és a nátriumot és elfoglalja a helyüket a komplexben, ami azt eredményezi, hogy a kiadagolt tápanyag helyett nátrium és kálium válik a növény számára hozzáférhetővé!

    A mosott kókuszrosttal szemben támasztott gyakori panaszok nyomán született meg az új minőségi frakció: a pufferolt kókuszrost. A feltöltést professzionális minőségbiztosítási és laboratóriumi ellenőrzés mellett csúcsminőségű műtrágyákkal végzik, a felszabaduló nátrium és kálium pedig teljes mértékben eltávolításra kerül. A magnéziumos és kálciumos feltöltés kellő gondosság mellett "házilag” is elvégezhető, ebben az esetben fokozottan ügyelni kell a közeg EC-jének vizsgálatára ültetés előtt.

    4. Préselés, csomagolás

    A kész laza rostot speciális présgépbe töltik, majd megfelelő nyomás mellett különböző nagyságú téglákat sajtolnak belőle. Általában 8-szoros tömörítést alkalmaznak. Ez jó helykihasználást eredményez, könnyű a csomagolása, a kártevők, rágcsálók sem tudnak megbújni benne.

     

    A téglákat vagy egyenként, nagy megrendelés esetén raklaponként csomagolják fóliába. A raklapokat konténerekbe rakodják, amelyekre hosszú hajóút vár. A szállítás során fokozott óvatossággal járnak el, nehogy az árut nedvesség érje, mert az a későbbi felhasználás során károkat okozhat, valamint a préselt kockák már a raklapon kezdenek megdagadni, így az egész szállítmány tönkremehet. Az így keletkezett árut a megrendelő nem veszi át és a gyártó beperelheti a szállítmányozási vállalatot.


    5. minőség-ellenőrzés

    A napjainkban mindenhol jelenlévő minőségbiztosítás terjedéséhez a legnagyobb segítséget a GATT egyezmény 1947-es életbelépése adta, amely számos intézkedést foganatosított, hogy megakadályozza és eltörölje a kereskedelem technikai korlátait, amelyet addig az önkéntes szabványok és a minőséget értékelő különféle eljárások képviseltek.

    Az ISO szabvány a termelés szinte minden területén használatos, de pontosan ez az, ami egyben a gyenge pontja is – lehetetlen egy olyan speciális szakterületen, mint pl. a kertészeti közegek előállítása, tökéletesen alkalmazni. Az ISO rendszer alapjai minden résztvevőre, szakterülettől függetlenül, ugyanúgy érvényesek és a betartásukat évente ellenőrök vizsgálják, akik a minőségbiztosítás területén ugyan szakemberek, de a kertészeti termelésben nem.

    A kertészvilágban megszokott módon a változtatás itt is Hollandiában történt. Az RHP rendszert kertészeti szakemberek dolgozták ki kizárólag a tőzeg alapú közegelőállítás, földkeverékek, valamint talajjavító anyagok előállításának optimalizálására. Az RHP pecséttel ellátott közegek megfelelnek a legmagasabb szintű fizikai és kémiai elvárásoknak, rendkívül alacsony mértékben tartalmaznak gyommagvakat és teljesen mentesek mindenféle kórokozótól, kártevőtől.

    Az RHP fejlesztése során felhasznált szempontok gyakorlati tapasztalatokon és laborvizsgálatokon alapulnak, de tartalmaznak részeket az ISO rendszerből is, pl. a felszerelések kalibrálása. A növények termesztési optimumához igazodva számos szabvány került kidolgozásra pl. növényegészségügyi, fizikai és kémiai vizsgálatokra alapozva. Az RHP ellenőrei – akik mind felsőfokú kertészeti szakképesítéssel rendelkeznek - 8-12 hetenként minden RHP-tagot ellenőriznek.

    Az RHP működésének főbb területei:

    • A minőségbiztosítási pecsét kibocsátása, amit az az előállító kap meg, aki a megszabott feltételeket maradéktalanul teljesítette.

    • Szaktanácsadás nyújtása az RHP-hez csatlakozni vágyó cégek számára. Az RHP tagság elnyerése után ez a szaktanácsadás folyamatos, ami komoly segítséget nyújthat az előállítónak, hiszen az RHP szakemberei a kertészeti és mezőgazdasági élet számos résztvevőjével, valamint a hivatalos szervekkel tartják folyamatosan a kapcsolatot, ami sokrétű és naprakész tudást eredményez, amely hatékonyan és gyakorlati formában kamatoztatható.

    • A kutatói munka során a közegek és nyersanyagaik vizsgálata, termesztési kísérletek, valamint új termékek bevezetés előtti tesztelése történik.

    • Az RHP pecsét jelenléte garantálja a termék kiváló minőségét az előállítástól kezdve egészen a felhasználásig. A független szervezet által végzett folyamatos ellenőrzés az RHP pecsétjét a megbízhatóság, biztonság és minőség garanciájává teszi.

    A következő közegek kaphatják meg az RHP pecsétjét:

    • kókuszrost és chips

    • tőzeg

    • földkeverék

    • fakéreg

    • komposzt

    • agyaggranulátum

    • perlit és pumice (lávakő)

    • virágföld tápanyagok

    • rizshéj

    • vermikulit

    • mészkő

    A minőségbiztosítási rendszer elemei:

    • Nyersanyag előállítás során az összes komponenst vizsgálják, gyommag-tartalom, termesztőedényes kísérletek, fonálféreg-vizsgálat, nehézfém és radioaktív tartalom szempontjából.

    • A tárolás és szállítás során a legnagyobb a szennyeződésnek az esélye, különösen ahol a nyersanyag ömlesztett formában van jelen pl. kókuszrost, tőzeg. A szállító cégektől lekérik az előzőleg szállított áru információit és szükség esetén kötelezik a konténerek meghatározott szempontrendszer alapján történő tisztítására.

    • A termesztőközeg előállításának vizsgálata magába foglalja a termelés, tárolás és keverés helyszínének vizsgálatát szigorú higiéniai szempontokat alapul véve. Olyan nyersanyagok, amelyek hatással lehetnek a termék minőségére, nem lehetnek jelen a telepen.

    • A végtermék ellenőrzése során az értékesített termékekből is mintát vesznek és azt kémiai, fizikai vizsgálatoknak vetik alá, aminek eredményét a vevővel is közlik.

    Az RHP rendszer legfontosabb célja a termesztőközeg minőségét fenyegető összes lehetséges veszély kizárása az előállítás minél korábbi stádiumában, hogy ezáltal megelőzze a végtermék átfogó vizsgálatának komoly költségeit. A nyersanyag, a szállítási és tárolási körülmények, valamint az előállítás folyamatának részletes vizsgálata minimálisra csökkenti a végtermék vizsgálatának szükségességét. A rendszer külön vizsgálja a terméket és az előállítás módját – ez utóbbit az ISO szabványok segítségével. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a végtermékben felfedezett bármilyen szennyeződés forrása könnyen kideríthető. Az RHP rendszer részét képező költségek így a végtermék megbízhatóságának és az ezzel járó csökkent vizsgálati költségeknek köszönhetően többszörösen megtérül.

    Az RHP tagságát összesen 38 nagy cég alkotja, Magyarországon pedig többek közt az alábbi termékek rendelkeznek RHP tanúsítással:

    • Dutchplantin kókuszrost

    • Klasmann tőzeg



    Ki használja a kókuszrostot?

    A kókuszroston való termesztés térnyerése az elmúlt esztendőben, jelentős mértékben növekedett a zöldség- és dísznövénytermesztők körében is. A Holland kertészetek 60-70 %-a állt már át teljesen a kókuszrost-alapú termesztésre. Ezt észre is lehet venni a virágbolti cserepes növényeknél.

    A kókuszrostot a zöldségtermesztésben főként a:

    • paradicsom

    • paprika

    • uborka

    a dísznövénytermesztésben pedig a:

    • gerbera

    • rózsa

    • szegfű

    • liliom

    • valamint faiskolákban földkeverék készítésekor használják

    Az ügyesebb zöldségkertészek már palántanevelésben is ugyanazon rostot felhasználva cserepezték ki a fiatal növényeket vagy rendelték meg a palántanevelőtől.

    A téli palántanevelés során már jelentős különbséget lehetett realizálni, ugyanis nem volt szükség a fiatal növények sűrű tápoldatozására, mert jól tartotta a kijutatott tápoldatot, ezáltal nem kellett folyamatosan lehűteni növényeket. Megfigyeltünk egy gyorsabb begyökerezést már a palántanevelés során, valamint folyamatosan magasabb hőmérsékletet lehetett tartani a közegben, ami egy dinamikus növekedést eredményezett. Sokkal „mokányabb” palántát lehetett nevelni a téli fényszegényebb időszakban is.

    Ezt követően a palántákat vagy rátették a kókuszrostra vagy beleültették. Fontos megjegyezni, hogy a cserepes palánta közegét nem szabad kiszárítani ültetés előtt, hanem nedvesen tartva jobban csúszik ki ha beültetésre kerül a palánta.

    Ugyanazon közeg használata fontos lehet, hogy ne szakadjon meg a dinamikus növekedés.

    A korai kiültetés esetén fontos, hogy a kiszárított közeget könnyen újra lehetett nedvesíteni, mivel a kókuszrostnak meglehetősen jó a kapillaritása. Mindezek figyelembe vételével nem nyúltak meg a növények. A magasabb EC tartása fontos volt a téli palántanevelésben, valamint az indító tápoldatozásban is. A fényszegény időszakban a ritka, nagyobb adagú öntözéseket tartotta mindenki szem előtt. A kicsepegtetett tápoldat mennyisége növénytől, valamint termesztő edény típusától változhat. A balkonládában közel azonos csepegtetési irányelvet lehetett követni, mint a kőzetgyapotos termesztés esetén. A gyorsabb növekedés mellett egy szerteágazóbb gyökérzet jelentős puffert biztosított a növények számára. A kókusz nem marad túl nedves köszönhetően a kedvező drénkapacitásának, így a fényszegény időszakokban kevesebb gondot okoz a termesztés. A kókuszban található szerves CEC komplexhez számos tápanyag kötődik, és így nem mosódik ki könnyen – ezáltal 20-30%-os a műtrágya megtakarítás. Ez a megtakarítás főként a nyári időszakban realizálódik ugyanis a felhalmozódott sókoncentráció miatt alacsonyabb EC megtartása mellett is sikeresen terem folyamatosan a növény, valamint kevesebb a szerves közegben az elfolyó drén mennyisége.

    Fontos megjegyezni, hogy a könnyebb termesztés és környezetbarát technológia egyre fontosabb lesz. Ezáltal ahogyan a világon is folyamatosan növekszik a kókuszrost felhasználása ugyanígy Magyarországon is fontos szerepet kap a gyökérrögzítő közegek széles tárházában.

    Hogyan használjuk a kókuszrostot?

    A kereskedelmi forgalomban több struktúrájú kókuszrost is kapható.

    Általában a finomra vágott rostokat használjuk, de van ún. chips is, ami az apró fél cm-es kis kockáktól a 2-3 cm-es darabokig változhat osztályozás szerint.

    A legtöbb gyártó műanyag fóliába csomagolja a termékét. Préselt kockákban vagy ömlesztve árulják többféle kiszerelésben.

    A legjobban elterjedt méretek a 0,65kg-os (tégla) és az 5 kg-os (bála) préselt kockák. Ezeket jobb kertészetekben megvásárolhatjuk.

    Miután hazavittük, kicsomagoljuk és egy tiszta vödörben benedvesítjük. A 0,65 kg-os kockához kb. 4-5 liter víz kell, így 7-8 liternyi ültetőközeget kapunk. A nagy, 5 kg-os kockát már inkább műanyag ládában kell nedvesíteni, mert sokkal több víz kell hozzá.

    Az áztatáshoz én esővizet használok, így semmi gond nem lehet az ültetés után a növényekkel.

    A chips (darabos) kockákkal is hasonló a teendő.


    Paraméterek:

    Kókuszrost tégla

    • ph: 6,5

    • EC: 0,3-0,6

    • Súly: 650 g +/- 10%

    • Méret: 18 x 10 x 5 cm

    • Kihozatal: 7-8 liter (4 liter víz hozzáadásával)

    • Nedvességtartalom: < 20%

    • 1860 db / raklap ~ 1 200 kg

    Kókuszrost bála

    • ph: 6,5

    • EC: 0,3-0,6

    • Súly: 5 kg +/- 10%

    • Méret: 30 x 30 x 10 cm

    • Kihozatal: 60-65 liter (35-40 liter víz hozzáadásával)

    • Nedvességtartalom: < 20%

    • 220 db / raklap ~ 1 100 kg


    Saját tapasztalatok:

    Kb. 3 éve használok kókuszrostot a rovaremésztő növényeim ültetéséhez. Azt tapasztaltam, hogy egyáltalán nem rosszabb a tőzegnél, de vannak előnyösebb tulajdonságai is.

    • Talán az első tapasztalatom az volt, hogy sokkal könnyebb nedvesíteni, mint a tőzeget. A kókusztéglák szívják magukba a vizet, nem kell nyomkodni a víz alá, mint a száraz tőzeget.

    • Nincs semmilyen kellemetlen szaga, nem dohos, valamennyire azért van egy kis jellegzetes illata, de nem számottevő, amint megszívja magárt vízzel ez el is illan.

    • Nem tömörödik annyira, mint a tőzeg, így jobban gyökeresednek a növények, jobb lesz a vízháztartás, több levegőhöz jutnak a gyökerek.

    • Kevésbé algásodik a felszíne, mint a tőzegnek, egyik ültetvényemen sem jelentek meg kocsonyás algatelepek. (ez magvetéshez fontos információ!)

    • A tőzeglegyek nem szeretik (nálam legalábbis nem volt egy sem) és a dugványok is nagyobb számmal meggyökeresedtek.

    • Hátrányát én nem nagyon tudok mondani.


    Melyik növényhez hogyan használom:


    Nepenthes (kancsóka)

      • 60 % kókuszrost

      • 30% fenyőkéreg vagy kókusz chips (1-1,5 cm)

      • 10% natur tőzeg


    Drosera (harmatfű)

      • 70% kókuszrost

      • 25% natur tőzeg

      • 5 % mészmentes kvarchomok


    Sarracenia (kürtvirág)

      • 80% kókuszrost

      • 20% natur tőzeg


    Pinguicula (hízóka)

      • 80% kókuszrost

      • 20% natur tőzeg


    Egyéb szobanövények:

      • 60% normál virágföld

      • 30% kókuszrost

      • 10% kertészeti perlit


    Igaz, hogy a boltokban még mindig kapni hagyományos tőzeget, de ideje megbarátkozni a kókuszrosttal is, mint ültetőközeggel, mert egyre kevesebbet fogan kitermelni belőle. Ha a nagyok átállnak az új anyagra, akkor a mi növényeinknek sem lesz rossz. Persze az új mindig szokatlan, de ha a kereskedelem is jobban foglalkozik a kókuszrosttal, nem lesz probléma beszerezni.



    Források:


    Wikipedia

    Kert Varázs Magazin

    Pro-Horto Kft. honlapja

    SoilTeck (Sri Lanka)

    Greener Pasture (Sri Lanka)

    Kategória: Kertészet | Hozzáadta: Vektor (2011-02-22)
    Megtekintések száma: 4840 | Hozzászólások: 2 | Helyezés: 0.0/0
    Összes hozzászólás: 1
    1 Retheesh  
    0
    Dear Sir,

    We are pleased to introduce ourselves as a major manufacturer and exporter of Coir Door/Floor Mats, PVC Tufted Coir Mats, Coir Matting, Rubberized Coir Mats, Jute Rugs, Geo Textile, Natural coir Mattings, Panama Mats/Mattings,Cotton Dhurry,PolyPropline Mats, Rubber Mats etc.,
    For the last three decades and our products are well received in the international markets for its high quality and competitive prices.In addition to the traditional range of Mats, we have exclusive varieties of Coir & Rubber Combination Mats and 100% Rubber Mats. We are getting good response for these varieties from almost all markets. Garden Mats are our specialty items.
    Coirtuft is the one stop solution for your entire floor covering needs. Which Started in the year 2006.We have fully equipped in house production facilities for all the products that we deal in.

    With a strong vendor network, We are one of the leading manufacturer exporter of coir and rubber products from India.Its with pride that we have received the national award for excellence in exports, from the Ministry Of Industry,Government Of India.

    There are a wide range of sustainable carpets and rugs sold at competitive prices across the nation. Look for carpets made from natural fibers with little or no chemical treatment.A variety of low-toxicity natural carpets made from natural coir yarn,woven wool and natural sisals, jutes, and seagrass. A line of 100 percent wool carpets made with undyed or vegetable-dyed yarn and minimal natural latex (rubber) glue.

    We always satisfied our customers to give best quality , timely delivery and very reasonable prices.Moreover we specialize in customized designs also, should you require us to develop anything exclusive for you, we would be pleased to offer our services. We shall provide you products according to your specifications and requirements.

    Some of our product details are attached with this mail for your reference.

    You can find more products and designs through our website : www.coirtuft.com

    Feel free to contact us, if you have any questions or need more information on any of our products.

    "Your every small consignment is precious to us"

    Regards

    Retheesh
    Coirtuft International (P)Ltd
    Building No. V/617-B, Plot No. 47 ( Site-A)
    Rubber Park, Irapuram, Perumbavoor, Ernakulam.
    Kerala, India
    Phone: 0091 484 2655580
    Fax 0091 484 2655607
    Mob: 0091 9745454533
    Web : www.coirtuft.com
    Email: marketing@coirtuft.com

    Név *:
    Email *:
    Kód *: